top of page
Search

Intialaisia uskomuksia

Intialainen yhteiskunta kehittyy jatkuvasti, mutta silti monilla ihmisillä on vahva usko paikallisiin uskomuksiin ja he ovat taikauskoisia. Meidän koulumme tyttöjen perheet eivät ole poikkeus. Taikausko ja paikalliset uskomukset vihjaavat tulevista tapahtumista, jotka voivat olla joko hyviä tai pahoja. Näitä uskomuksia kerrotaan sukupolvelta toiselle, joten perheille ei jää varaa omille tulkinnoille. Perheet uskovat näihin perusteettomiin uskomuksiin jottei mitään pahaa tapahtuisi heidän perheilleen. Astrologialla on vahva rooli Intialaisessa kulttuurissa. Vielä nykyäänkin ihmiset tahtovat tehdä hyviä asioita kuten vastavalmistuneeseen taloon muuttamisen (Gruhapravesha), avioliitosta päättämisen, hääpäivän päättämisen, morsiamen uuteen kotiin muuttamisen, uuden yrityksen perustamisen, jne, astrologisten uskomustensa perusteella. Tutustuakseen slummeissa elävien tyttöjen perheiden uskomuksiin ja taikauskoon Chaudhary Welfare Societyn jäsenet kävivät koulun opettajan kanssa vierailulla slummissa. Ideana oli kerätä yleisimpiä uskomuksia ja keskustella niistä luokassa oppilaiden kanssa. Tarkoituksena oli, että tytöt pohtisivat uskomuksia itse ja osaisivat erotella omissa ajatuksissaan, mihin uskoa ja mitä uskomuksia seurata. Opettaja valmisteli seuraavan listan yleisimmistä uskomuksista ja taikauskoista: Pussillinen riisiä menee pilalle, jos nainen koskee siihen kuukautisten aikana tai yhdynnän jälkeen.

Kuukautisten aikana naisia ei päästetä temppeleihin, koska heitä pidetään saastaisina.

Jos raskaana oleva nainen leikkaa jotain auringon tai kuun pimennyksen aikana, lapsi syntyy vammautuneena.

Lesken tapaaminen tuo huonoa onnea.

Lehmän häntäpäätä pidetään pyhänä, koska hyvä onni (Lakshmi) asuu siellä.

Taloa ei saa ikinä lakaista yöaikaan, koska muuten Lakshmi ei tule taloon sisään.

Talon kaikissa huoneissa pitää palaa valo, ettei Lakshmi jätä tulematta taloon.

Jonkin ottaminen tai antaminen vasemmalta puolelta tuo huonoa onnea.

Kun joku lähtee talosta, häneltä ei saa kysyä mihin hän on menossa, tai muuten hänen tarkoituksensa jää toteutumatta.

Jatkuva haukottelu ja aivastelu tarkoittaa sitä, että joku ajattelee sinua. Jos aivastellessa aivastuksia on pariton määrä, se tarkoittaa että jotain pahaa saattaa tapahtua. Jos aivastaa tehdessään lähtöä johonkin, saapuu sinne myöhässä ellei istu alas ja juo vettä. Aivastaminen sen jälkeen kun on sanonut jotain tarkoittaa että puhui totta.

Jos lisko pitää ääntä kun puhut, se tarkoittaa että olet puhunut totta.

Tiistait ja lauantait ovat pahaenteisiä päiviä minkään uuden tai hyvän tekemiseen.

Maanantai on huono päivä parranajoon ja torstai hiustenpesuun.

On olemassa myös rajoituksia liharuokien syömiseen tiettyinä päivinä tai lihan ja kalan syömiseen samana päivänä.

Oikean silmän nykimistä miehillä, ja vasemman silmän nykimistä naisella pidetään hyvänä merkkinä.

Epätavallinen silmien räpyttely on oire sairaudesta tai onnesta.

Korpin ääni tai oikean kämmenen kutiaminen ennustaa vieraiden saapumista.

Oikean käden (naisilla vasemman) kutiaminen tarkoittaa, että tulee saamaan rahaa tai muita hyödykkeitä.

Jos näkee kissan synnyttämässä, se tuo onnea. Jos koira alkaa ulvoa, jotain pahaa tulee tapahtumaan.

Kynsien leikkaaminen, hiustenleikkuu, parranajo ja kankaan ompeleminen ei ole suotavaa auringonlaskun jälkeen, koska se tuo huonoa onnea.

Jos syö teelusikallisen sokeroitua maitorahkaa ennen koetta, se tuo onnea.

Johtopäätöksenä oli, että jos jotain pahaa tapahtuu ihmiselle tai perheelle se johtuu siitä, ettei uskomuksia ole seurattu ja on otettu riski.

Tarkoituksenamme ei ole suhtautua epäkunnioittavasti kenenkään uskomuksiin, vaan auttaa tyttöjä pääsemään irti sukupolvia jatkuneista uskomuksista. Onnellista uutta vuotta 2013 - Nav Varsh ki Shubhkamnaye 2013!

334 views0 comments

Recent Posts

See All
Post: Blog2_Post
bottom of page