top of page
Search

Agran joulu

Intiassa kaikki uskonnosta riippumatta pitävät jouluna vapaata - paitsi slummin asukkaat, koska heidän on joka päivä pinnisteltävä pysyäkseen hengissä.

Intiassa on lukuisia eri uskontoja, ja kaikilla on tapana pitää vapaata kaikkina mahdollisina juhlapäivinä - vaikkei juhla edes olisi oman uskontokunnan juhla. Eikö kuulostakin mukavalta? Kristittyjä on vain noin 2,3 % intialaisista eli noin 25 miljoonaa, mutta koko maassa kaikki kuitenkin juhlivat joulua. Tapa tuli eurooppalaisten mukana. Intian itsenäistytyttyä 1947 joulusta tuli yksi Intian kristittyjen suurimmista ja rakastetuimmista juhlista. Chaudhary Charity Schoolin tytöt eivät kuitenkaan aiemmin tienneet koko joulusta yhtään mitään. Syynä on äärimmäinen köyhyys. Slummien köyhät ihmiset eivät voi viettää joulua mitenkään, koska he joutuvat myös jouluna, kuten jokaikinen päivä muutenkin, taistelemaan perheen hengissä pysymisen eteen. Chaudhary Charity School on uskonnollisesti sitoutumaton kuten myös Agran koululaiset ry. Koulumme oppilaissa on sekä hinduja että muslimeja. Joulunaika koululaisillamme on vapaata, kuten muissakin Intian kouluissa. Lapsille annetaan barfia, joka vastaa meikäläisittäin karkkia. Lapsille on opetettu, miksi kristityt viettävät joulua. Muuten uskontoasioita ei juuri opetuksessa käsitellä: lapsille kerrotaan neutraalisti kaikkien uskontojen juhlapyhistä ja siitä, miksi niitä vietetään. Intian kristityt ovat pääasiassa katolisia. He osallistuvat jouluaattoyön messuun paikallisissa kirkoissa, jotka on koristeltu joulutähdeillä ja kynttilöillä. Messun jälkeen he yleensä nauttivat herkullisia maustettuja ruokia, antavat toisilleen lahjoja ja toivottavat kaikille hyvää joulua. Pääasiassa kristityissä kouluissa lapset esittävät näytelmiä Jeesuksen syntymästä ja laulavat joululauluja. Joulupukki tulee jakamaan heille karamellejä tai toffeita. Myös metrossa ja lastentavaroita myyvissä tavarataloissa voi nähdä hymyilevän joulupukin. Jouluvalokulkueita liikkuu kaduilla. Mumbaissa Maharashtran osavaltiossa on pieni roomalaiskatolinen yhteisö, jonka jokaisen kodin pääikkunassa on jouluinen koristelu. Valtavat paperiset tähtikoristeet riippuvat taloista toiseen, ja ihmiset vierailevat toistensa luona maistelemassa kotitekoisia makeisia. Etelä-Intiassa kristityt polttavat pieniä öljylamppuja kotiensa tasaisilla katoilla. Koillis-Intiassa erityisesti hyvin alkukantainen bhil-kansa lähtee koko viikoksi kulkueena kiertämään lähikyliä joulutarinoita laulaen. Intiassa uskotaan, että joulupukki ajaa hevosvaunuilla jakamassa lahjoja kaikille lapsille, jotka ovat käyttäytyneet koko vuoden kiltisti. Joulupukki on hindiksi Christmas Baba ja tamiliksi Christmas Thaathaa. Mutta miten intialaiset toivottavat hyvää joulua? Hindiksi ja urdunkieleksi hyvää joulua on: Bade Din ki Mubarak, sanskriitiksi: Krismasasya shubhkaamnaa, bengaliksi: Barodiner Shubhechha janai ja tamiliksi: Christhu Jayanthi Nalvaalthukal. Siispä Bade Din ki Mubarak teille kaikille! P.S. Myymme koululaistemme hyväksi intialaisia puuvillakankaita, joista saa esimerkiksi housu-tunika-huivi -asun, otsakoristeita eli pindejä ja ystävärannekkeita. Kysy lisää tuotteista info@agrankoululaiset.org tai puh. 044 535 7072. Voit myös lahjoittaa rahaa koulumme tytöille: tilinumero on FI45 8000 2710 2436 83.

9 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page