Ursulan päivän tunnustuspalkinto yhdistyksellemme

Vauvakassiyhdistys - Vaaka ry juhlii vuosittain Ursulan päivänä 21.10., jolloin jaetaan Vauvakassiyhdistys - Vaaka ry:n tunnustuspalkinto. Palkinto luovutetaan vuosittain taholle, joka on ansioitunut omassa, perheiden hyvinvoinnin edistämiseen liittyvässä työssään. Vauvakassiyhdistys - Vaaka ry:n hallitus myönsi tänä vuonna Ursulanpäivän tunnustuspalkinnon yhdistyksellemme. Perusteluina oli mm. se miten paljon nuori yhdistyksemme on jo saanut aikaan. Intialaisten tyttöjen koulunkäynti oli myöntäjien sydäntä lähellä siksikin, että myös Vauvakassiyhdistyksessä on menossa intialaisten tyttöjen koulunkäyntiä tukeva projekti.

Vauvakassiyhdistys - Vaaka ry on jo yli vuosikymmenen toiminut vapaaehtoisuuteen ja ennaltaehkäisevään toimintaan perustuva yhdistys. Se on kerännyt koulureppuja, lastenvaatteita sekä kakara- ja taaperokasseja. Kohteina ovat olleet muiden muassa Venäjän Karjala, Afganistan, Valko-Venäjä, Viro, Latvia ja Liettua. Vaaka ry:n sihteeri Mari Mäkelä kävi luovuttamassa Ursula-nallepalkinnon yhdistyksemme puheenjohtajalle 24.11.2011.

Viimeisimmät

Asiasanat

Soita meille:

+358 44 535 7072

Osoitteemme: 

Puutarhakatu 11 B 61, 20100 Turku

© Agran koululaiset ry 2013,  Created with Wix.com

          Agran koululaiset ry:n Y-tunnus 3069873-7

  Rahankeräyslupa RA/2019/104 on voimassa 31.8.2021 asti.