top of page
Search

Koulu on jälleen avattu

Tulvavedet ovat alkaneet laskea koulun alueelta. Koulu avattiin keskiviikkona 2. elokuuta.Kumppanijärjestömme Chaudhary Welfare Society auttoi tytöt kouluun. Koulu ehti olla suljettuna kaksi viikkoa.


Kumppanijärjestö on huolehtinut myös perheistä. Osa koulun tytöistä ja tyttöjen perheistä on siirretty asumaan muualle. Kuljetus tapahtui vuokraveneillä. Myös perheen eläimiä on jouduttu evakuoimaan tulvien alta.


Tulvan aiheutti lähellä oleva Yamuna-joki. On selvää, ettei hygieniasta voida huolehtia tulva-alueilla. Myös ruuasta ja juomavedestä on alueella pulaa, minkä vuoksi hinnat ovat nousseet. Viranomaiset eivät ole juurikaan avustaneet tulvan uhreja.


Toivomme, että oppilaat jaksavat tilanteesta huolimatta opiskella ahkerasti. Koulu on kiintopiste, joka tarjoaa turvaa, säännöllisen aterian ja tilanteen niin vaatiessa myös terveydenhoidon.


Lotta Lehmusvaara

Jasvinder Singh


Kuva: Agran koululaiset35 views0 comments

Comentarios


Post: Blog2_Post
bottom of page