top of page
Search

Tytöt taas koulussaan Agrassa!

Hei kaikki Agran koululaisten ystävät! Chaudhary Charity Schoolin kesäloman aikana pidettiin neljä leiriä, joista kuvia https://www.facebook.com/agrankoululaiset/ . Leireillä opetettiin tytöille ruoanlaittoa, taiteita, käsitöitä, pelejä, leikkejä ja tanssia. Leireille tytöt tulevat kovin mielellään. Siellä heille tarjottiin myös ruokaa. Kesäloman jälkeen Chaudhary Charity School avasi ovensa 5.7. koulutytöillemme ja samalla taas päivärutiinit alkoivat koulutyön myötä. Opettajat Ritu Tiwari (8. luokka) ja Kamlesh Tiwari (3. luokka) yhdessä Chaudhary Welfare Societyn jäsenten kanssa toivottivat kaikki tervetulleiksi. Kumppanijärjestömme jäsenet vakuuttivat, että koulua käynneillä tytöillä on edessään parempi tulevaisuus. He selittivät, kuinka tärkeää on välittää ja huolehtia myös perheen tyttölapsista. Vanhemmat olivat tyytyväisiä, ja lupasivat tehdä yhteistyötä tyttöjen oppimisen puolesta. Kaikki tunsivat ylpeyttä mahdollisuudesta olla osa jotain niin merkityksellistä. Kaikille kerrottiin taas koulussa noudatettavat säännöt ja painotettiin täsmällisyyttä sekä puhtautta. Kaikki tytöt olivat täynnä energiaa, hymyä ja innostusta. Uudet kirjat, laukut ja hygieniapaketit jaettiin taas oppilaille. Yläkoululaisten lukujärjestykseen on lisätty uusi oppiaine, jossa kerrotaan Intian demokratiasta ja viranomaisten toiminnasta sekä muuta yhteiskuntatietoutta sekä myös sukupuolitietoutta, lastenhoitoa ja työpaikkatietoutta. Opettaja on kertonut kuukautisista yläkoululaisille. Koulun keittäjänä jatkaa edelleen Mohan Devi. Riksojen kuljettajat ovat myös mukana huolehtimassa alakoulun tytöistämme. Vanhemmat oppilaat tulevat kouluun kävellen ja alakoululaisten koulumatka taittuu riksoilla. Kesän aikana osa yläluokkalaisistamme kasvoi aikuisiksi naisiksi, ja paikallisten poikien kiinnostus heräsi. He kulkivat heidän perässään ja tulivat jopa koulun sisälle luokkahuoneisiin tyttöjen perässä. Koska molemmat opettajamme olivat naisia, oli heillä vaikeuksia saada pojat koulun ulkopuolelle ja lopettamaan kiusaaminen. Heti saatuamme tiedon tästä, pyysimme kumppanijärjestöä hoitamaan koulun portille vartijan, joka tietysti on mies. Tällä on mahdollisuus hakea toimistostaan myös pyssy, jos pojat eivät muutoin poistu koulun nurkilta. Vartijan myötä kouluun saatiin taas työrauha. Tyttöjen on Intiassa oltava aina jonkun valvovan silmän alla, muuten ei ole takuita turvasta. Yläkoulun jälkeen vanhemmat toivovat tyttärille työtä. Indus Ray Creation Delhistä auttaa työnhaussa, opettaa sukankudontaa ja muuta helposti opittavaa käsityötä. Thanks Exports Agrasta opettaa kengäntekoa ja kynttilöitten valmistusta. Viimeisellä luokalle sekä opettaja että lääkäri/sairaanhoitaja tulee opettamaan perhesuunnittelua ja vanhempiakin kutsutaan silloin paikalle. Agrassa kesä jatkuu ja ilma on tosi kuumaa. Tämä kuumuus aiheuttaa jatkuvia vesiongelmia Agraan, jossa vesivarat ovat kiihtyvää tahtia vähentyneet. Monet agralaiset daliti-perheet joutuvat kävellen noutamaan vetensä hyvin kaukana olevista syvistä porakaivoista. Jos joutuu ostamaan vettä, se maksaa saman kuin annos riisiä. Koululle ei ole saatu vielä porakaivoa. Agran alue on hyvin kuiva. Pohjavesi loppuu muutaman vuoden päästä. Tästä syystä opetamme koululaisillemme veden säästämistä. Pahin vesipula on kuitenkin vielä kaivettua syvempää porakaivoa, koska rahaa siihen ei ole. Vesipula pahenee, kun monsuunikausi on juuri meneillään. Koulu pihoineen pitää siivota monsuunin jäljiltä, ettei malaria leviäisi. Koulun alueelle ilmaantuneet kuopatkin on taas täytettävä hiekalla aasien ja kärryjen avulla. Koulun alueen apinaongelma on edelleen myös pahentunut. Intiassa uskotaan apinoitten olevan jumalia, hanumaneja, minkä takia niille ei voi tehdä mitään, vaikka apinalauma kasvaa kasvamistaan. Intia Hääkahvia ja intialaisia teepakkauksia on tulossa vielä ennen joulua Suomeen myytäväksi koulun hyväksi. Agrassa koulumme maine on hyvä, ja monet vanhemmat käyvät kysymässä kumppanijärjesöltämämme opiskelupaikkaa tyttöilleen koulussamme. Tällä hetkellä kouluumme ei oteta uusia oppilaita, kun kaikki entiset 38 oppilasta jatkavat vielä koulunkäyntiään. Yhteistyökumppanimme yrittävät jatkuvasta parhaansa koulun hyväksi ja keräävät 1/3 koulun kuluista. Kummeja meillä on 70, kannattajia 15. Toivotamme kaikki mukaan talkoisiin saadaksemme lisää kummeja koulullemme! Kannattaa liittyä facebookiin, jossa julkaisemme uutisia sekä kuvia koulustamme! Hyvää loppukesää!

13 views0 comments

Recent Posts

See All
Post: Blog2_Post
bottom of page