top of page
Search

Linnunpönttöjä Agraan

87-vuotias turkulainen Erkki Kuvaja suunnitteli ja rakensi linnunpöntön ja lähetti yhden kappaleen Intiaan, jotta koulumme tytöt oppisivat ymmärtämään paremmin lintujen elämää. Chaudhary Charity School Intiassa on lukuvuonna 2012-2013 lisännyt luonto-opin ja luonnon säilyttämisen kurssitarjontaansa. 87-vuotias turkulainen Erkki Kuvaja suunnitteli ja rakensi linnunpöntön ja lähetti yhden kappaleen Intiaan, jotta koulumme tytöt oppisivat ymmärtämään paremmin lintujen elämää. Tämä malli on erityinen, sillä pöntön sisällä on pienet askelmat, joita pitkin linnunpoikaset pääsevät kiipeämään helposti suuaukolle ja lentämään pois. Pöntöstä on myös hyvin helppo puhdistaa pois vanha pesä yksinkertaisesti etuseinämää painamalla. Tämä erityinen malli on Turun Kaupunginviraston hyväksymä, ja yksi pönttö on jo ripustettunaTurun keskustan Puolanpuistoon suuren puun runkoon. Kuvaja aikoo antaa linnunpöntön lahjaksi myös Turun biologiselle museolle. Suomalaistekoisen linnunpöntön näkeminen Intian Agrassa on hyvin erityistä, koska pönttöjä on tuskin aiemmin ollut koko kaupungissa. Koululaisille on erilainen kokemus nähdä ja oppia mitä hyötyä linnunpöntöistä on linnuille. Linnunpöntöt tarjoavat suojaa linnuille esimerkiksi sateella ja linnut voivat hakeutua niihin turvaan saalistajilta. Linnut voivat myös mennä pönttöön vain nukkumaan. Paikallinen puuseppä valmistaa jatkossa samaa pönttömallia Agrassa. Tällä tavoin saadaan työllistettyä köyhiä paikallisia asukkaitakin. Niinpä lisää linnunpönttöjä ripustetaan koulua ympäröivän alueen puihin paikallisen metsäjärjestön avustuksella. Tämä on yhdistyksemme ensimmäinen askel kohti luonto-opintoja. Päämääräämme päästäksemme tarvitsemme apuasi. Auttaa voit alkamalla sponsoriksi, kannatusjäseneksi tai tukemalla kouluamme ostamalla Aineettomia lahjojamme, josta voi nyt valita myös linnunpöntön.

3 views0 comments

Recent Posts

See All
Post: Blog2_Post
bottom of page